“ Tak jse nám to rozpadlo, páne prezidente“

27. augusta 2012, petercer, Nezaradené

„Tak jse nám to rozpadlo, páne prezidente Masaryku“,  povedal si možno v duchu Václav Havel v roku 1992.

„Rozbili jste republiku“  , povedali iní. „Vlastizradcovia. Nemali ste mandát.“ „Jó vole Československo to byl stát, a teď jsi vy Slováci delejte co chcete“.

26.08.1992 začalo zanikať Československo. Symbolicky v Brne, v strede štátu. V rokoch 1. svetovej vojny a pri vzniku 1. ČSR bola situácia celkom iná. Vtedy to Československo vznikalo. Aká bola 1. republika, aká bola ČSR. Otázky,  ktoré treba mať na pamati aj teraz v Slovenskej republike.

1. svetová začala výstrelom na Ferdinanda d´Este v roku 1914 v Sarajeve. Bosna a Hercegovina bola anektovaná Rakúsko-Uhorskom  v roku 1908 a nikdy sa s tým nezmierila. V Európe vládol nacionalizmus a najviac sa to prejavilo v Rakúsko-Uhorsku, ktorého súčasťou sme boli aj my. Za mesiac sa začala 1. svetová vojna a vojaci mnohonárodnostného štátu si spievali: „Červený šatečku kolem jse toč my jdeme na Srba nevíme proč.“ Proces sa začal, a znamenal koniec habsburskej monarchie. Prečo sa to stalo nechávam na historikov.

Z tejto strašnej vojny vzniklo Československo. Vznikla 1. ČSR. Hlavou štátu  sa stal „Tatíček“ Masaryk a bol akýmsi pokračovateľom cisára. Bol skoro doživotným prezidentom od r. 1918 až do roku 1935. Prezident zakladatel. Ten štát netrval ani 20 rokov. Pre Slovákov znamenal pokrok, ale nikdy sa s ním nestotožnili. Neuznanie slovenského národa ani Masarykom, ani Benešom, a ani napr. Novotným. Po celé tieto roky sa dostali na stol národné a štátovorné požiadavky Slovákov v časoch uvolňovania pomerov – 1968,  1989. Bol to asi normálny vývoj a rozdelenie bolo prirodzené.

Slovenská republika má necelých  20 rokov. Skoro  toľko ako Masarykova 1. republika. Keby žil, tak by som sa ho rád spýtal:

„Co vy na to tatíčku Masaryku?“